Copenhagen City School
Gl. Kongevej 15C
1610 København V
Tel. 33252248
E-mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Grundlagt 1995
cityschool.skoleporten.dk/sp


Klassetrin: 0_klasse. - 9. klasse
Antal klasser: 10
Antal elever: 237
Antal elever i SFO: 80
Antal lærere: 16
Antal pædagoger: 5
Skolepenge: 1.300 kr. pr. mdr. (genn.snit)icon


Multikulturel privatskole i hjertet af København

Tanken om mangfoldighed er grundstenen i CES og er essentiel i forhold til vores skoleidentitet. Den er på én og samme tid både det fundament, som understøtter os og den vision som guider os. Netop derfor afspejles mangfoldighed i alle former og i alle dele af vores skole.

 • Skolens undervisning/pædagogik

  • En solid og alsidig uddannelse i et multikulturelt miljø.

   Vi tilbyder en solid og alsidig uddannelse i et multikulturelt miljø, med et internationalt perspektiv og med fokus på engelsk hele vejen op. Det er skolens mål at fremme ægte forståelse, åbenhed, tolerance og respekt for mangfoldighed - i os selv og hinanden. at vores måske vigtigste rolle er, at være med til at udvikle det i vore elever, som på sigt vil gøre dem i stand til at tilegne sig viden.

 • Skolens særlige kendetegn/tiltag

  • Det skal være sjovt at gå i skole.

   Udover den daglige undervisning, er der særlige dage og uger på CES, hvor vi bryder rutinen og flytter læringen ud. De fleste af disse dage har undervisningselementer, men enkelte er kun for sjov og for at opretholde skolens positive ånd. Derudover tilbyder vi daglig lektiecafe for alle skolens elever, samt sprogstøtte og specialundervisning I den udstrækning der er behov for det.

 • Skolens historie

  • Grundlagt i 1995.

   Copenhagen City School, (tidligere Copenhagen Euro-School) blev grundlagt i 1995 af en gruppe forældre, ledet af Erik og Fatima Aller, med det formål at tilbyde undervisning med et internationalt perspektiv. Undervisningen skulle foregå i et multikulturelt miljø, præget af respekt og tolerance for forskellighed.

 • Skolens beliggenhed/miljø

  • I hjertet af København.

   Copenhagen City School ligger i hjertet af København, et stenkast fra Vesterport station. Vi er en typisk byskole, med begrænset plads og mangel på grønne arealer. Til gengæld benytter vi os flittigt at byens parker og seværdigheder, og tager på lejrskoler og ekskursioner, hvor naturen er i fokus.

 • Skolens personale

  • Lærergruppe fra hele verden.

   Vores fokus på mangfoldighed gælder selvfølgelig også de ansatte, som ikke alene repræsenterer forskellige baggrunde, aldersgrupper og erfaring, men som også har baggrund i forskellige undervisningstraditioner. Disse forskelle er til daglig inspiration og skaber en åben og dynamisk kultur. Samtlige engelsklærere på skolen har engelsk som modersmål.

 • Skolens SFO/Børnehave

  • Det legende barn

   SFO´en på Copenhagen City School har det legende barn i fokus. Udover lektiecafe, tilbyder vi både kreative og mere fysisk betonede tilbud, såsom gymnastik, karate og yoga. Fritidsordningen holder åben hver morgen ml. 7-9, og igen efter skoletid, samt i diverse ferier.
   Vi lægger vægt på, at børnene i høj grad oplever medindflydelse, og afholder børnemøde hver mandag, hvor ugens aktiviteter planlægges.

Gareth Shearman

Skoleleder
Født: 1971
Ansat siden: 2002
Skoleleder siden: 2013
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Lars Hejlskov

Bestyrelsesformand
Bestyrelsesmedlem siden: 2010
Bestyrelsesformand siden: 2013
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.